FINLANDIA 50 KM FREESTYLE

FEMALE OVERALL
PLACE: BIB: NAME: CLASS: CITY/STATE: TIME
1 1 INGRID BUTTS F 30-34 PARK CITY UT 3:05:12
2 2 MELINDA SILBERNICK F 40-44 MAPLE GROVE MN 3:24:49
3 3 MURIEL GILMAN F 45-49 BEMIDJI MN 3:33:53
4 5 EILEEN KIRSCH F 35-39 LACROSSE WI 3:35:32
5 204 SUSAN THORESON F 35-39 SIOUX FALLS SD 4:15:24
6 207 GWEN CREVENSTEN F 18-24 SHOREVIEW MN 4:50:04
7 146 NATALIE GRIFFITH F 30-34 MINNEAPOLIS MN 5:20:48
8 203 LISA BOULAY F 35-39 BEMIDJI MN 5:22:22
9 210 KIMBERLY HILL F 25-29 LAUDERDALE MN 5:26:30
4 KARLA GUZEJ F 30-34 WINNIPEG MB DNF
212 JULIE HARRISON F 30-34 STILLWATER MN DNF
139 ANGIE BENTS F 18-24 ST PAUL MN DNF
119 ELISE REHMANN F 35-39 MINNEAPOLIS MN DNF

TOTAL ENTERED: 13 FINISHED: 9

FINLANDIA 50 KM FREESTYLE

MALE OVERALL
PLACE: BIB: NAME: CLASS: CITY/STATE: TIME
1 28 ELI BROWN M 18-24 DULUTH MN 2:30:48
2 27 NATHAN SCHULTZ M 25-29 BOULDER CO 2:30:48.5
3 35 TROND NYSTAD M 25-29 DENVER CO 2:33:11
4 24 SHAWN SCHOLL M 30-34 KREMMLING CO 2:37:23
5 32 ROCKET RAYMOND M 30-34 DULUTH MN 2:49:42
6 18 ARNIE LIATI M 25-29 ST LOUIS PARK MN 2:51:55
7 37 JEY CARLSON M 30-34 MINNETONKA MN 2:56:04
8 36 MICHAEL MYERS M 30-34 MISSOULA MT 2:57:34
9 34 DANIEL REYNOLDS M 30-34 ST PAUL MN 2:59:48
10 23 DAVE LESCHKE M 35-39 ST PAUL MN 3:06:43
11 21 CHUCK PHIPPS M 35-39 WOODBURY MN 3:08:21
12 107 CARL WALTERS M 25-29 EAU CLAIRE WI 3:08:30
13 141 HARRI PASILA M 18-24 BEMIDJI MN 3:09:44
14 109 DICK JOHNSON M 40-44 ZIMMERMAN MN 3:09:49
15 20 KRIS THORESON M 35-39 SIOUX FALLS SD 3:11:18
16 137 ROBERT HAMEL M 40-44 LANCASTER MA 3:16:13
17 26 BRYAN LESSLEY M 35-39 EUGENE OR 3:17:36
18 101 LEONARD COEQUYT M 50-54 HOPKINS MN 3:17:48
19 17 ROGER SAYRE M 35-39 BEMIDJI MN 3:20:18
20 105 DAVID ANDERSON M 35-39 PRIOR LAKE MN 3:21:53
21 206 GERARD BAUMGARTEN M 30-34 CLOQUET MN 3:22:01
22 117 ALEX SZCZECH M 25-29 NORTH ST PAUL MN 3:25:33
23 111 MICHAEL DIETZMAN M 30-34 ELY MN 3:25:46
24 29 TIM TUCKER M 40-44 BRECKENRIDGE CO 3:25:51
25 16 KRIS NIELSEN M 45-49 GONVICK MN 3:26:50
26 116 ELTON BROWN M 50-54 DULUTH MN 3:27:04
27 30 MIKE GOSSELIN M 50-54 BALMER TOWN ONTARIO 3:29:12
28 133 STEVE SKARVAN M 35-39 MINNEAPOLIS MN 3:29:27
29 108 JOHN HOKANSON M 40-44 PLYMOUTH MN 3:30:59
30 25 MARK WALTERS M 35-39 BEMIDJI MN 3:33:19
31 205 RANDY BAUMGARTEN M 30-34 BECKER MN 3:40:29
32 115 ROSS RICHARDS M 30-34 BEMIDJI MN 3:43:23
33 112 EVERETT ARNOLD M 45-49 BEMIDJI MN 3:45:11
34 102 GARY WHITE M 60-64 LAC DU BONNET MB 3:45:41
35 124 JEFFREY QUAM M 40-44 MOORHEAD MN 3:45:59
36 31 DAN SHEALY M 18-24 BEMIDJI MN 3:46:14
37 113 WILLIAM ANDERSON M 30-34 PLYMOUTH MN 3:48:09
38 138 PAUL KYLLONEN M 35-39 CRYSTAL MN 3:50:18
39 134 CHRISTIAN LUND M 25-29 SHOREVIEW MN 3:52:03
40 136 DEAN MALVICK M 35-39 ROSEVILLE MN 3:54:27
41 125 DERREK OWEN M 55-59 PINAWA MANITOBA 3:56:37
42 208 MICHAEL NOVAK M 35-39 EMBARRASS MN 3:58:23
43 131 JOE MULLER M 35-39 GRAND RAPIDS MN 4:02:25
44 103 THOMAS DUNAWAY M 45-49 NEW HOPE MN 4:03:12
45 122 MARK JOHNSON M 35-39 BAUDETTE MN 4:05:12
46 202 ROGER LANDERS M 50-54 NISSWA MN 4:08:39
47 140 STEVEN MENK M 40-44 SIOUX FALLS SD 4:08:50
48 33 BARRY PULTZ M 40-44 CHANHASSEN MN 4:13:37
49 100 DEX PERKINS M 40-44 GRAND FORKS ND 4:16:14
50 135 KEITH KRAJEWSKI M 25-29 EAU CLAIRE WI 4:24:57
51 201 KEN MISGEN M 50-54 PRIOR LAKE MN 4:25:16
52 215 DANIEL STEGER M 35-39 PRIOR LAKE MN 4:25:16.5
53 209 JIM SIMONS M 55-59 ST PAUL MN 4:35:34
54 114 JOHN THATCHER M 50-54 BRAINERD MN 4:42:49
55 121 VLADIMIR HLAS M 35-39 WINNIPEG MANITOBA 4:43:26
56 126 SIPKE DEBOER M 50-54 HACKENSACK MN 4:50:40
57 145 JEFF COLLIER M 35-39 BISMARCK ND 5:06:39
58 211 TONY GOLDENSTEIN M 30-34 BLOOMINGTON MN 5:09:24
59 129 BOB DARBY M 50-54 MINOT ND 5:34:25
123 JEFFREY OLSON M 25-29 DULUTH MN DNF
144 KENNETH GARDESKI M 35-39 PLYMOUTH MN DNF
110 JAMES LUADTKE M 55-59 ROSEVILLE MN DNF
120 JAMES SMITH M 40-44 FOREST LAKE MN DNF
128 BILL MEYER M 55-59 NISSWA MN DNF
143 KRISTIAN BJERKNESS M 35-39 PLYMOUTH MN DNF
104 DANA BOSCHEE M 30-34 SAUK CENTRE MN DNF
19 CHIP TABOR M 25-29 DULUTH MN DNF
22 BEN CROFT M 40-44 AURORA MN DNF
200 BRUCE GILLINGS M 45-49 MINOT ND DNF
130 KEITH ERICKSON M 30-34 WASILLA AK DNF
142 DANIEL JENSEN M 45-49 SIOUX FALLS SD DNF
127 CHARLES RICHARD M 40-44 WEST FARGO ND DNF
106 CHARLES MATERNUS M 40-44 ST CLOUD MN DNF

TOTAL ENTERED: 73 FINISHED: 59


Results By Class

FINLANDIA 50 KM FREESTYLE

FEMALE 18-24

1 207 GWEN CREVENSTEN F 22 SHOREVIEW MN 4:50:04
139 ANGIE BENTS F 23 ST PAUL MN DNF

FEMALE 25-29

1 210 KIMBERLY HILL F 27 LAUDERDALE MN 5:26:30

FEMALE 30-34

1 1 INGRID BUTTS F 33 PARK CITY UT 3:05:12
2 146 NATALIE GRIFFITH F 33 MINNEAPOLIS MN 5:20:48
4 KARLA GUZEJ F 34 WINNIPEG MB DNF
212 JULIE HARRISON F 31 STILLWATER MN DNF

FEMALE 35-39

1 5 EILEEN KIRSCH F 36 LACROSSE WI 3:35:32
2 204 SUSAN THORESON F 35 SIOUX FALLS SD 4:15:24
3 203 LISA BOULAY F 39 BEMIDJI MN 5:22:22
119 ELISE REHMANN F 36 MINNEAPOLIS MN DNF

FEMALE 40-44

1 2 MELINDA SILBERNICK F 41 MAPLE GROVE MN 3:24:49

FEMALE 45-49

PLACE BIB NAME AGE CITY/STATE TIME 1 3 MURIEL GILMAN F 46 BEMIDJI MN 3:33:53

MALE 18-24

1 28 ELI BROWN M 23 DULUTH MN 2:30:48
2 141 HARRI PASILA M 23 BEMIDJI MN 3:09:44
3 31 DAN SHEALY M 20 BEMIDJI MN 3:46:14

MALE 25-29

1 27 NATHAN SCHULTZ M 25 BOULDER CO 2:30:48.5
2 35 TROND NYSTAD M 26 DENVER CO 2:33:11
3 18 ARNIE LIATI M 27 ST LOUIS PARK MN 2:51:55
4 107 CARL WALTERS M 29 EAU CLAIRE WI 3:08:30
5 117 ALEX SZCZECH M 28 NORTH ST PAUL MN 3:25:33
6 134 CHRISTIAN LUND M 25 SHOREVIEW MN 3:52:03
7 135 KEITH KRAJEWSKI M 29 EAU CLAIRE WI 4:24:57
123 JEFFREY OLSON M 25 DULUTH MN DNF
19 CHIP TABOR M 25 DULUTH MN DNF

MALE 30-34 1 24 SHAWN SCHOLL M 32 KREMMLING CO 2:37:23
2 32 ROCKET RAYMOND M 31 DULUTH MN 2:49:42
3 37 JEY CARLSON M 30 MINNETONKA MN 2:56:04
4 36 MICHAEL MYERS M 31 MISSOULA MT 2:57:34
5 34 DANIEL REYNOLDS M 34 ST PAUL MN 2:59:48
6 206 GERARD BAUMGARTEN M 34 CLOQUET MN 3:22:01
7 111 MICHAEL DIETZMAN M 34 ELY MN 3:25:46
8 205 RANDY BAUMGARTEN M 33 BECKER MN 3:40:29
9 115 ROSS RICHARDS M 33 BEMIDJI MN 3:43:23
10 113 WILLIAM ANDERSON M 32 PLYMOUTH MN 3:48:09
11 211 TONY GOLDENSTEIN M 30 BLOOMINGTON MN 5:09:24
104 DANA BOSCHEE M 33 SAUK CENTRE MN DNF
130 KEITH ERICKSON M 30 WASILLA AK DNF

MALE 35-39

1 23 DAVE LESCHKE M 35 ST PAUL MN 3:06:43
2 21 CHUCK PHIPPS M 35 WOODBURY MN 3:08:21
3 20 KRIS THORESON M 39 SIOUX FALLS SD 3:11:18
4 26 BRYAN LESSLEY M 38 EUGENE OR 3:17:36
5 17 ROGER SAYRE M 38 BEMIDJI MN 3:20:18
6 105 DAVID ANDERSON M 38 PRIOR LAKE MN 3:21:53
7 133 STEVE SKARVAN M 38 MINNEAPOLIS MN 3:29:27
8 25 MARK WALTERS M 38 BEMIDJI MN 3:33:19
9 138 PAUL KYLLONEN M 35 CRYSTAL MN 3:50:18
10 136 DEAN MALVICK M 35 ROSEVILLE MN 3:54:27
11 208 MICHAEL NOVAK M 39 EMBARRASS MN 3:58:23
12 131 JOE MULLER M 38 GRAND RAPIDS MN 4:02:25
13 122 MARK JOHNSON M 39 BAUDETTE MN 4:05:12
14 215 DANIEL STEGER M 35 PRIOR LAKE MN 4:25:16.5
15 121 VLADIMIR HLAS M 39 WINNIPEG MANITOBA 4:43:26
16 145 JEFF COLLIER M 37 BISMARCK ND 5:06:39
143 KRISTIAN BJERKNESS M 36 PLYMOUTH MN DNF
144 KENNETH GARDESKI M 39 PLYMOUTH MN DNF

MALE 40-44

1 109 DICK JOHNSON M 42 ZIMMERMAN MN 3:09:49
2 137 ROBERT HAMEL M 43 LANCASTER MA 3:16:13
3 29 TIM TUCKER M 43 BRECKENRIDGE CO 3:25:51
4 108 JOHN HOKANSON M 41 PLYMOUTH MN 3:30:59
5 124 JEFFREY QUAM M 44 MOORHEAD MN 3:45:59
6 140 STEVEN MENK M 43 SIOUX FALLS SD 4:08:50
7 33 BARRY PULTZ M 40 CHANHASSEN MN 4:13:37
8 100 DEX PERKINS M 44 GRAND FORKS ND 4:16:14
22 BEN CROFT M 43 AURORA MN DNF
120 JAMES SMITH M 41 FOREST LAKE MN DNF
127 CHARLES RICHARD M 40 WEST FARGO ND DNF
106 CHARLES MATERNUS M 40 ST CLOUD MN DNF

MALE 45-49

1 16 KRIS NIELSEN M 48 GONVICK MN 3:26:50
2 112 EVERETT ARNOLD M 48 BEMIDJI MN 3:45:11
3 103 THOMAS DUNAWAY M 49 NEW HOPE MN 4:03:12
200 BRUCE GILLINGS M 45 MINOT ND DNF
142 DANIEL JENSEN M 47 SIOUX FALLS SD DNF

MALE 50-54

1 101 LEONARD COEQUYT M 53 HOPKINS MN 3:17:48
2 116 ELTON BROWN M 52 DULUTH MN 3:27:04
3 30 MIKE GOSSELIN M 51 BALMER TOWN ONTARIO 3:29:12
4 202 ROGER LANDERS M 54 NISSWA MN 4:08:39
5 201 KEN MISGEN M 51 PRIOR LAKE MN 4:25:16
6 114 JOHN THATCHER M 53 BRAINERD MN 4:42:49
7 126 SIPKE DEBOER M 52 HACKENSACK MN 4:50:40
8 129 BOB DARBY M 50 MINOT ND 5:34:25

MALE 55-59

1 125 DERREK OWEN M 57 PINAWA MANITOBA 3:56:37
2 209 JIM SIMONS M 56 ST PAUL MN 4:35:34
110 JAMES LUADTKE M 57 ROSEVILLE MN DNF
128 BILL MEYER M 55 NISSWA MN DNF

MALE 60-64

1 102 GARY WHITE M 63 LAC DU BONNET MB 3:45:41