Paul & Babe Duathlon 2003
          
                            OVER ALL PLACING           REPORT DATE  7/26/03

                           PAUL & BABE DUATHLON IND   

                        FEMALE OVERALL                
PLACE BIB  NAME                        USAT   CLASS    CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    854 MARY JANUSCHKA                    F 40-44 CAMBRIDGE MN               9:44      1:15     46:14      1:00     10:48   1:09:01  
  2    849 MARIEL GROSSINGER                 F 20-24 ST MICHAEL MN              9:53      1:05     44:22       :31     14:14   1:10:05  
  3    842 KATY HANSEN                       F 25-29 EAGAN MN                  10:32      1:17     45:43      1:16     12:44   1:11:32  
  4    847 JESSIE LORENZEN                   F 20-24 BEMIDJI MN                 9:46       :44     58:21       :59     11:31   1:21:21  
  5    864 DAWN GROSSINGER                   F 50-54 ST MICHAEL MN             11:30       :39   1:05:33       :37     14:26   1:32:45  
  6    836 BARBARA MOFFET             203983 F 50-54 BEMIDJI MN                13:05      1:31     59:41       :47     17:53   1:32:57  
  7    852 KATHY BURGER                      F 55-59 BEMIDJI MN                14:14       :46   1:05:20       :47     17:26   1:38:33  
  8    868 SHIRLEY BATCHELDER                F 70-74 BEMIDJI MN                19:03      1:03   1:11:59      1:19     22:47   1:56:11  


                    TOTAL ENTERED:    8          FINISHED:    8

                           PAUL & BABE DUATHLON IND   

                        MALE   OVERALL                
PLACE BIB  NAME                        USAT   CLASS    CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    859 CHARLES JACOBS                    M 30-34 ST CLOUD MN                7:44       :42     33:29       :20      8:23     50:38  
  2    856 MAX MOGREN                        M 20-24 WINONA MN                  7:05       :32     36:49       :38      8:33     53:37  
  3    866 RYAN NESS                  154914 M 25-29 SAINT CLOUD MN             7:30       :32     38:54       :31      8:45     56:12  
  4    877 JOE DUNAISHY                      M 40-44 RANDALL MN                 8:07      1:01     37:08       :44      9:18     56:18  
  5    855 KEN MOGREN                 170642 M 50-54 WINONA MN                  8:36       :44     37:27       :52      9:39     57:18  
  6    865 DOUG LAIN                         M 35-39 SAUK RAPIDS MN             8:06       :47     38:13       :50      9:35     57:31  
  7    846 KENNY MILLER                      M 25-29 BEMIDJI MN                 6:46       :38     42:04       :54      8:15     58:37  
  8    834 MIKE MURRAY                214808 M 40-44 SARTELL MN                 8:53       :53     39:19       :52     10:15   1:00:12  
  9    845 GREGORY JOHNSON                   M 16-19 GRAND FORKS ND             8:06       :28     41:49       :28      9:46   1:00:37  
 10    848 ALAN JOHNSON                      M 20-24 MINNEAPOLIS MN             7:53       :32     43:22       :21      8:54   1:01:02  
 11    860 CHUCK LINDNER                     M 30-34 WARROAD MN                 8:13      1:04     40:47      1:06      9:55   1:01:05  
 12    862 DAVID GRUNDY               210193 M 16-19 BEMIDJI MN                 9:26       :41     39:48       :45     10:34   1:01:14  
 13    851 DAVID PACE                        M 35-39 BRECKENRIDGE MN            9:25       :36     39:39      1:04     10:40   1:01:24  
 14    858 MATTHEW KUSTRITZ                  M 20-24 BEMIDJI MN                 7:37       :53     43:38       :27      8:55   1:01:30  
 15    873 RYAN AYLESWORTH                   M 25-29 BEMIDJI MN                 7:50       :38     43:20       :27      9:42   1:01:57  
 16    838 JACK ELLEFSON                     M 35-39 PARK RAPIDS MN             8:17       :29     43:20       :35      9:58   1:02:39  
 17    863 RON GROSSINGER                    M 50-54 ST MICHAEL MN              9:43       :39     41:13      1:05     10:45   1:03:25  
 18    839 LARS ELLEFSON                     M  0-15 PARK RAPIDS MN             8:47       :27     44:21       :34     10:51   1:05:00  
 19    875 COREY ST PETER                    M 20-24 BEMIDJI MN                 8:41       :32     44:17       :32     10:58   1:05:00  
 20    876 JASON JACOBY                      M 20-24 BEMIDJI MN                 7:21       :30     49:03       :29      8:19   1:05:42  
 21    872 SEVVE STEMBER                     M 16-19 BEMIDJI MN                 8:24       :36     47:30       :27     10:17   1:07:14  
 22    844 RON HENDRICKSON                   M 35-39 DULUTH MN                 10:25       :40     43:49       :19     12:27   1:07:40  
 23    857 PETER EBNET                       M 16-19 ST CLOUD MN                8:55       :29     47:40       :36     10:25   1:08:05  
 24    874 MIKE SPIRY                        M 35-39 BEMIDJI MN                 9:47       :43     46:18       :35     10:45   1:08:08  
 25    869 JOHN TRUEDSON                     M 45-49 BEMIDJI MN                 9:53      1:31     45:27      1:21     10:16   1:08:28  
 26    841 MIKE LORENZEN                     M 50-54 MIZPAH MN                  9:32       :38     48:21       :47     10:46   1:10:04  
 27    861 MATTHEW GRUNDY                    M  0-15 BEMIDJI MN                 9:44      1:06     48:37       :39     11:15   1:11:21  
 28    840 NICK AXTELL                       M 20-24 CROMWELL MN                9:43      1:20     48:37       :45     11:08   1:11:33  
 29    853 HAROLD AYLESWORTH                 M 45-49 BEMIDJI MN                10:37       :59     48:03       :46     12:36   1:13:01  
 30    870 MIKE HUERBIN                      M 30-34 BEMIDJI MN                10:25       :39     47:45       :32     13:56   1:13:17  
 31    833 LUKE FREDERICKS            214766 M 50-54 MINNEAPOLIS MN            10:25       :33     51:09       :49     11:31   1:14:27  
 32    843 JERRY DOWNS                       M 45-49 BEMIDJI MN                10:26       :58     53:28       :46     11:20   1:16:58  
 33    867 IRA BATCHELDER                    M 75-79 BEMIDJI MN                17:26      1:02   1:04:32      1:22     19:49   1:44:11  


                    TOTAL ENTERED:   34          FINISHED:   33

                        PAUL & BABE DUATHLON M/M RELAY

                        MALE   OVERALL                
PLACE BIB  NAME                        USAT   CLASS    CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    472 RYAN FAITH                        M  M/M  ST CLOUD MN                6:52       :22     37:28       :22      7:29     52:33  
           TAYLOR OLSON                      M       ST CLOUD MN                                                                        
  2    469 BRETT LESHER                      M  M/M  BEMIDJI MN                10:01       :17     43:42       :20     11:46   1:06:06  
           GREG RAMEY                        M       BEMIDJI MN                                                                         
  3    473 SAM CORSER                        M  M/M  BAGLEY MN                  7:11       :17     55:56       :22      7:49   1:11:35  
           DUSTIN LILLEGARD                  M       BAGLEY MN                                                                          
  4    468 COLLIN BARRON                     M  M/M  BEMIDJI MN                10:21       :21     49:50       :27     11:18   1:12:17  
           JON CAMERON                       M       BEMIDJI MN                                                                         


                    TOTAL ENTERED:    4          FINISHED:    4

                        PAUL & BABE DUATHLON M/F RELAY

                        FEMALE OVERALL                
PLACE BIB  NAME                        USAT   CLASS    CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    471 MICHELLE SWENSON                  F MIXED BEMIDJI MN                 7:56       :16     44:46       :29      8:48   1:02:15  
           JIM RITCHIE                       M       BEMIDJI MN                                                                         


                    TOTAL ENTERED:    1          FINISHED:    1




    GRAND TOTAL ENTERED ALL RACES:   47          FINISHED:   46










                        Paul & Babe Duathlon 2003                   
                          PLACING BY AGE GROUP         REPORT DATE  7/26/03

                           PAUL & BABE DUATHLON IND   

                        FEMALE 20-24                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    849 MARIEL GROSSINGER                 F    23 ST MICHAEL MN              9:53      1:05     44:22       :31     14:14   1:10:05  
  2    847 JESSIE LORENZEN                   F    22 BEMIDJI MN                 9:46       :44     58:21       :59     11:31   1:21:21  


                        FEMALE 25-29                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    842 KATY HANSEN                       F    25 EAGAN MN                  10:32      1:17     45:43      1:16     12:44   1:11:32  


                        FEMALE 40-44                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    854 MARY JANUSCHKA                    F    42 CAMBRIDGE MN               9:44      1:15     46:14      1:00     10:48   1:09:01  


                        FEMALE 50-54                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    864 DAWN GROSSINGER                   F    53 ST MICHAEL MN             11:30       :39   1:05:33       :37     14:26   1:32:45  
  2    836 BARBARA MOFFET             203983 F    50 BEMIDJI MN                13:05      1:31     59:41       :47     17:53   1:32:57  


                        FEMALE 55-59                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    852 KATHY BURGER                      F    59 BEMIDJI MN                14:14       :46   1:05:20       :47     17:26   1:38:33  


                        FEMALE 70-74                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    868 SHIRLEY BATCHELDER                F    70 BEMIDJI MN                19:03      1:03   1:11:59      1:19     22:47   1:56:11  

                           PAUL & BABE DUATHLON IND   

                        MALE    0-15                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    839 LARS ELLEFSON                     M    13 PARK RAPIDS MN             8:47       :27     44:21       :34     10:51   1:05:00  
  2    861 MATTHEW GRUNDY                    M    13 BEMIDJI MN                 9:44      1:06     48:37       :39     11:15   1:11:21  


                        MALE   16-19                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    845 GREGORY JOHNSON                   M    17 GRAND FORKS ND             8:06       :28     41:49       :28      9:46   1:00:37  
  2    862 DAVID GRUNDY               210193 M    17 BEMIDJI MN                 9:26       :41     39:48       :45     10:34   1:01:14  
  3    872 SEVVE STEMBER                     M    19 BEMIDJI MN                 8:24       :36     47:30       :27     10:17   1:07:14  
  4    857 PETER EBNET                       M    19 ST CLOUD MN                8:55       :29     47:40       :36     10:25   1:08:05  


                        MALE   20-24                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    856 MAX MOGREN                        M    22 WINONA MN                  7:05       :32     36:49       :38      8:33     53:37  
  2    848 ALAN JOHNSON                      M    24 MINNEAPOLIS MN             7:53       :32     43:22       :21      8:54   1:01:02  
  3    858 MATTHEW KUSTRITZ                  M    24 BEMIDJI MN                 7:37       :53     43:38       :27      8:55   1:01:30  
  4    875 COREY ST PETER                    M    23 BEMIDJI MN                 8:41       :32     44:17       :32     10:58   1:05:00  
  5    876 JASON JACOBY                      M    20 BEMIDJI MN                 7:21       :30     49:03       :29      8:19   1:05:42  
  6    840 NICK AXTELL                       M    24 CROMWELL MN                9:43      1:20     48:37       :45     11:08   1:11:33  


                        MALE   25-29                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    866 RYAN NESS                  154914 M    28 SAINT CLOUD MN             7:30       :32     38:54       :31      8:45     56:12  
  2    846 KENNY MILLER                      M    26 BEMIDJI MN                 6:46       :38     42:04       :54      8:15     58:37  
  3    873 RYAN AYLESWORTH                   M    28 BEMIDJI MN                 7:50       :38     43:20       :27      9:42   1:01:57  


                        MALE   30-34                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    859 CHARLES JACOBS                    M    34 ST CLOUD MN                7:44       :42     33:29       :20      8:23     50:38  
  2    860 CHUCK LINDNER                     M    31 WARROAD MN                 8:13      1:04     40:47      1:06      9:55   1:01:05  
  3    870 MIKE HUERBIN                      M    34 BEMIDJI MN                10:25       :39     47:45       :32     13:56   1:13:17  


                        MALE   35-39                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    865 DOUG LAIN                         M    37 SAUK RAPIDS MN             8:06       :47     38:13       :50      9:35     57:31  
  2    851 DAVID PACE                        M    39 BRECKENRIDGE MN            9:25       :36     39:39      1:04     10:40   1:01:24  
  3    838 JACK ELLEFSON                     M    39 PARK RAPIDS MN             8:17       :29     43:20       :35      9:58   1:02:39  
  4    844 RON HENDRICKSON                   M    36 DULUTH MN                 10:25       :40     43:49       :19     12:27   1:07:40  
  5    874 MIKE SPIRY                        M    35 BEMIDJI MN                 9:47       :43     46:18       :35     10:45   1:08:08  


                        MALE   40-44                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    877 JOE DUNAISHY                      M    43 RANDALL MN                 8:07      1:01     37:08       :44      9:18     56:18  
  2    834 MIKE MURRAY                214808 M    44 SARTELL MN                 8:53       :53     39:19       :52     10:15   1:00:12  


                        MALE   45-49                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    869 JOHN TRUEDSON                     M    49 BEMIDJI MN                 9:53      1:31     45:27      1:21     10:16   1:08:28  
  2    853 HAROLD AYLESWORTH                 M    48 BEMIDJI MN                10:37       :59     48:03       :46     12:36   1:13:01  
  3    843 JERRY DOWNS                       M    48 BEMIDJI MN                10:26       :58     53:28       :46     11:20   1:16:58  


                        MALE   50-54                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    855 KEN MOGREN                 170642 M    54 WINONA MN                  8:36       :44     37:27       :52      9:39     57:18  
  2    863 RON GROSSINGER                    M    54 ST MICHAEL MN              9:43       :39     41:13      1:05     10:45   1:03:25  
  3    841 MIKE LORENZEN                     M    53 MIZPAH MN                  9:32       :38     48:21       :47     10:46   1:10:04  
  4    833 LUKE FREDERICKS            214766 M    50 MINNEAPOLIS MN            10:25       :33     51:09       :49     11:31   1:14:27  


                        MALE   75-79                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    867 IRA BATCHELDER                    M    75 BEMIDJI MN                17:26      1:02   1:04:32      1:22     19:49   1:44:11  

                        PAUL & BABE DUATHLON M/M RELAY

                        MALE    0-15                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    469 BRETT LESHER                      M  M/M  BEMIDJI MN                10:01       :17     43:42       :20     11:46   1:06:06  
           GREG RAMEY                        M       BEMIDJI MN                                                                         


                        MALE   16-19                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    473 SAM CORSER                        M  M/M  BAGLEY MN                  7:11       :17     55:56       :22      7:49   1:11:35  
           DUSTIN LILLEGARD                  M       BAGLEY MN                                                                          


                        MALE   20-24                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    472 RYAN FAITH                        M  M/M  ST CLOUD MN                6:52       :22     37:28       :22      7:29     52:33  
           TAYLOR OLSON                      M       ST CLOUD MN                                                                        
  2    468 COLLIN BARRON                     M  M/M  BEMIDJI MN                10:21       :21     49:50       :27     11:18   1:12:17  
           JON CAMERON                       M       BEMIDJI MN                                                                         

                        PAUL & BABE DUATHLON M/F RELAY

                        FEMALE 30-34                  
PLACE BIB  NAME                        USAT      AGE   CITY/STATE              RUN #1  TRANSITION   BIKE  TRANSITION  RUN #2   FINAL
  1    471 MICHELLE SWENSON                  F MIXED BEMIDJI MN                 7:56       :16     44:46       :29      8:48   1:02:15  
           JIM RITCHIE                       M       BEMIDJI MN